asdadas

Производи

Кинески хербален лек fructus chaenomeles speciosa mu gua трева

Chaenomeles Speciosa (木瓜, кинеска дуња, fructus chaenomelis, mu gua, chaenomeles) се однесува на плодот на кинеската цветна дуња, наречена мугуа (дрвено овошје);не треба да се меша со предметот што се продава на пазарите за ориентална храна како мугуа, што е обична папаја.За кинеска хербална медицина се избираат сувите, зрели плодови од Chaenomeles speciosa.

Смирување на црниот дроб и тетивите, усогласување на желудникот и отстранување на влагата.Се користи за влажност, артралгија и контрактура, силна киселина и болки во зглобовите на половината и колената, повраќање и дијареа, трансфер на тетива и едем на бери-бери.

Детали за производот

Ознаки на производи

Што е Chaenomeles Speciosa?

Chaenomeles Speciosa е скапоцено овошје со голема развојна вредност, кое има лековита, јадење, здравствена и украсна вредност.Има долг индустриски ланец, голем извозен простор и широка перспектива.Од античките времиња, неговите цвеќиња и дрвја за гледање, овошје за лекови и одличниот квалитет на светот, станаа познати како национален автентичен кинески хербален лек.Според кинескиот Шангајски институт за лекови и заедничко определување на други единици, Chaenomeles Speciosa може да ја подобри човечката имунолошка функција, има оленолна киселина за бактерицидно со широк спектар и има силен инхибиторен ефект за тифус, дизентерија бацил и златен стафилокок.

Опис на производот

Кинеско име 木瓜
Закачете го името на Јин Му Гуа
Англиско име Chaenomeles Speciosa
Латинско име Fructus Chaenomelis
Ботаничко име Chaenomeles speciosa (слатка) Накаи
Друго име Кинеска дуња, fructus chaenomelis, mu gua, chaenomeles
Изглед Црвеникаво кафеаво овошје
Мирис и вкус Малку миризлив мирис и кисел вкус
Спецификација Цела, парчиња, прав (можеме и да извлечеме ако ви треба)
Искористен дел Овошје
Рок на траење 2 години
Складирање Да се ​​чува на ладни и суви места, подалеку од силна светлина
Испорака По море, воздух, експрес, воз
q

Предности на Chaenomeles Speciosa

1. Chaenomeles Speciosa ги ублажува болките во мускулите, на пр. болка во рамото;

2. Chaenomeles Speciosa го подобрува апетитот и го ублажува варењето;

3. Chaenomeles Speciosa го олеснува задржувањето на водата во долните екстремитети;

4. Chaenomeles Speciosa може да ја реши влагата за усогласување на стомакот;

5. Chaenomeles Speciosa може да ја отфрли влажноста на ветерот, да ги смири тетивите и да ги активира колатералите.

a3
Why(1)

Оставете ја вашата порака:

Напишете ја вашата порака овде и испратете ни ја.